Naujienos

VDA studentų darbų paroda „E-METAI“, skirta Tarptautinei knygos ir autorių teisių dienai

aut. Greta Zokaityte

Maloniai kviečiame Jus į Vilniaus dailės akademijos Grafinio dizaino katedros studentų (vad. A. Lisauskienė) tipografinių plakatų ir knygų parodos „E-METAI“, skirtos Tarptautinei knygos ir autorių teisių dienai ir 2014 m. UNESCO minimai sukakčiai, K. Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms, atidarymą, kuris įvyks š. m. balandžio 23 d. (trečiadienį) 17.30 val. Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos  galerijoje (Šv. Jono 11, Vilnius).

Šios parodos tikslas – supažindinti visuomenę su K. Donelaičio asmenybės ir kūrybos sklaida naujosiose XXI a. technologijose, parodyti kaip naudojantis šiuolaikinės tipografikos ir grafikos priemonėmis elektroninėje erdvėje sukurti ir naujai pristatyti kanoniniais tapusius autorius ir jų kūrinius. Parodos sumanytojai taip pat akcentuoja tipografinių šriftų, kaip autorių intelektinės nuosavybės meninės vertės ir jos apsaugos klausimus. Tipografiniai plakatai ir šriftai sukurti 2013 -2014 m. ir dar niekur nebuvo eksponuoti.

Paroda bus eksponuojama nuo balandžio 23 d. iki gegužės 6 d.

Anot parodos kuratorės prof. Aušros Lisauskienės, raidės ir raštas vienas svarbiausių žmonijos komunikacijos būdų. Svarbi žinia, virtualiai paskleista internete, XXI amžiuje yra tokia pat vertinga, kaip ir viduramžių vienuolyno celėse ant pergamento rašytos tiesos. Daugelis šalių turi rašto meno paminklus, panašius kaip Lietuvos Statutas (1529 m.) – savotiškas fenomenas Europos feodalinėje teisėje, atskleidžiantis, kad XVI amžius Lietuvos istorijoje buvo įstatymų leidybos amžius ir tokius, kaip K. Donelaičio „Metai“ tapę kanoniniais grožinės Lietuvių literatūros kūriniais.

2014 metais minimos Kristijono Donelaičio  300-osios gimimo metinės. Mažosios Lietuvos grožinės literatūros pradininko K. Donelaičio „Metai” sukurti XVIII amžiaus 7-ame – 8-ame dešimtmetyje. Pirmą kartą jie paskelbti 1818 metais. Minint šią sukaktį Vilniaus dailės akademijos Grafinio dizaino katedros studentai sukūrė originalių tipografinių šriftų, kuriuos ateities leidėjai galės panaudoti naujos „Metų” e-knygos leidime. Tipografinuose plakatuose pristatomi nauji, originalūs, dar niekur nematyti šriftai, kurie būdami jau XXI a. produktais, rodo naujosios kartos grafikos dizainerių požiūrį į tipografiką, estetiką, plečia mūsų suvokimą apie tai kas įprasta ir todėl atrodo teisinga. Kartais yra atmetami išties vertingi sprendimai tik todėl, kad manoma, jog tai neįtelpa į mūsų „teisingai suvokiamų” reiškinių kategoriją. Pamirštama, kad tai, kas kuriama šiandien, tik po gero dešimtečio taps „teisingais” ir bus priimami bei naudojmami jau būsimų kartų.

Antroji parodos dalis – knygos. Naujų autorių naujai iliustruotruoti K. Donelaičio „Metai” kviečia pavartyti ar bent pasigrožėti  knygomis. Jaunieji grafikos dizaineriai, nubraukę visus steoreotipus, laisvai interpretuoja iliustruodami kanoninius leidinius. Knygos jaukios, linksmos, kartais provokuoja pagalvoti ar taip gali atrodyti klasikiniai leidiniai?

2014 04 18 Kategorija: Galerija, Visos naujienos