Naujienos

XIX-ojo amžiaus Lietuvos, Baltarusijos, Lenkijos ir Ukrainos miestai Juozapo Čechavičiaus/ Józef Czechowicz (1818–1888) fotografijoje

2018 metais Lietuvoje paminėtos žymaus XIX a. fotografo Juozapo Čechavičiaus 200-osios gimimo metinės. Ši sukaktis  buvo įtraukta į UNESCO minimų sąrašą. Šia proga 2018 m. gruodžio 3-7 d. UNESCO būstinėje Paryžiuje kilnojamoji paroda: Vilniaus, Liublino, Helmo, Gardino spausdintos fotografijos, atspindinčios žymaus fotografo epochą ir tarptautinį kontekstą, pristatyta tarptautinei visuomenei.

Kilnojamoji paroda šiuo metu (2019 m. kovo 19 d.–26 d.) eksponuojama  Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje (parodos pristatymas –kovo 25 d. 14.30 val.), skirta vienam iškiliausių mūsų regiono fotografų. Parodoje taip pat eksponuojamos virtualios, interaktyvios XIX a. Vilniaus panoramos.

Juozapas Čechavičius (g. 1818.03.02 Vitebsko gubernijoje, m. 1888.01.01 Vilniuje). 1856 m. mokėsi Paryžiuje fotografijos meno, 1876 m. buvo priimtas į Prancūzijos fotografijos draugiją.

Fotografas dirbo Varšuvoje, Kijeve, Černigove, Vitebske, o 1865 m., apsigyvenęs Vilniuje, tapo reikšmingiausiu XIX a. miesto fotometraš-tininku bei žymiausiu to laiko Lietuvos fotomenininku. Vilniuje fotografas sukūrė kelis šimtus Vilniaus ir miesto apylinkių nuotraukų, svarbių Lietuvos ir Lenkijos praeičiai. Savo darbuose fiksavo miesto panoramas, urbanistinį peizažą, architektūros ir istorijos paminklus, miesto permainas, renginius ir įvykius. Fotografo darbai buvo vertinami amžininkų, eksponuojami ir apdovanoti Rusijos ir Prancūzijos parodose: 1872 m. Maskvoje Politechnikos parodoje (didysis sidabro medalis), 1876 m. XI Prancūzijos fotografų draugijos parodoje Paryžiuje (garbės paminėjimas), o 1878 m. – Paryžiuje vykusios Pasaulinės parodos Rusijos skyriuje, 1882 m. Rusijos pramonės ir meno parodoje Maskvoje (sidabro medalis).  Prancūzijos fotografijos draugijos archyve Čechavičiaus nuotraukos saugomos kartu su kitų amžininkų darbais.

Fotografo kūryba yra kelių tautų kultūros paveldo dalis, jo sukurtos nuotraukos neabejotinai pakėlė Lietuvos fotografiją į tarptautinį lygmenį.

Paroda, skirta Lietuvos užsienio šalių diplomatinėms atstovybėms ir Lietuvos mokykloms, neformalaus ugdymo, kultūros centrams

Parodos rengėjas: Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriatas

Partneriai: Švietimo ir mokslo ministerija, Užsienio reikalų ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, UAB Ekspobalta

Parodos kuratorius: Dainius Junevičius, architektas: Saulius Valius, koordinatorė: Milda Valančiauskienė

 

 

 

2019 03 20 Kategorija: Kultūra, Parodos