Naujienos

UNESCO Tarptautinei džiazo dienai – išskirtinis Kauno bigbendo koncertas tiesiogiai per LRT KLASIKĄ

Fot. Evaldas Virketis

Balandžio 30-ąją pasaulis dešimtąjį kartą minės Tarptautinę džiazo dieną. UNESCO 2011 m. pradėta iniciatyva jau tapo gražia tradicija, suburiančia margą džiazo bendruomenę – muzikos kūrėjus ir atlikėjus, džiazo mėgėjus. Paminėti šią dieną kvies LRT KLASIKOS radijo programa, penktadienio vidurdienį kviečianti klausytis išskirtinės transliacijos iš Kauno.

Kasmet šia proga Vilniaus senamiestyje, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijos kiemelyje rengti tradiciniai „Džiazo priešpiečiai“ šįkart perkeliami į Kauno kultūros centrą. Čia pasirodys 30-metį minintis Kauno bigbendas, dirigentas Jievaras Jasinskis. Koncerto transliaciją ves LRT KLASIKOS programų vedėja Laima Slepkovaitė.

Koncerto tiesioginę transliaciją bus galima girdėti LRT KLASIKOS eteryje, stebėti portale LRT.lt bei „Kultūra su LRT“ ir Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos „Facebook“ paskyrose nuo 12.00 val.

Tiesioginės transliacijos metu skambėsianti, iki smulkmenų apgalvota „Jazz up“ koncerto programa – džiazo ir bigbendo repertuaro pikai, apimantys svingą, bibopą, Lotynų Amerikos džiazą ir šiuolaikinio džiazo kompozicijas. „Programoje – 3-iojo dešimtmečio Charlestonas, tapęs populiariu JAV šokių muzikos simboliu, ir šiuolaikinių lietuvių autorių džiazo kompozicijos. „Sudarydami šią promenadą su Kauno bigbendu ir dirigentu Vytautu Lukočiumi labiau orientavomės į orkestro universalumą nei istoriškumą, norėjome atskleisti visas jo spalvas. Pasirinktos kompozicijos yra mūsų pačių labai mėgstama repertuaro dalis, tačiau šiuo koncertu mums svarbu atspindėti ir džiazo stilių raidą“, – mintimis apie programą dalijasi Kauno bigbendo vyr. dirigentas Jievaras Jasinskis.

UNESCO Generalinė direktorė Audrey Azoulay sako, kad minėdama Tarptautinę džiazo dieną UNESCO siekia dalytis šio žanro, pasižyminčio išskirtinės gelmės ir prasmės vertybėmis, įvairumu. Anot A. Azouley, šiandien mums reikia džiazo daugiau nei bet kada, nes džiazo pamatas – pagarba žmogaus orumui ir kova su bet kokios formos priespauda. „Tai daugiau nei muzika, džiazas stato tiltus, kurių mums taip reikia šiandieniame pasaulyje“.

Kauno bigbendas, gimęs nepriklausomybės atgimimo aušroje, tapo laisvo miesto ir laisvos šalies simboliu. Nuo pat orkestro įkūrimo pradžios jam vadovavęs pianistas Romualdas Grabštas, formavo profesionalų ir universalų požiūrį į muziką, kuris Kauno bigbende liko ryškus iki šių dienų. Orkestras, su kuriuo išaugo visa Lietuvos džiazo muzikantų – vokalistų ir instrumentalistų – karta, balandžio 30-ąją, Tarptautinę džiazo dieną, gimtadienio proga kviečia švęsti 30-ąjį orkestro gimtadienį.

Tarptautinė džiazo diena paskelbta 2011 m. per UNESCO Generalinę konferenciją, prie šios dienos paskelbimo ir pasaulinio žinomumo daug prisidėjo UNESCO Gerosios valios ambasadorius ir džiazo legenda Herbie Hancockas. Kaip ir kasmet, visos pasaulio džiazo garsenybės, mokslininkai, kompozitoriai, muzikantai, šokėjai, rašytojai, aktoriai, režisieriai ir mąstytojai jungiasi prie šios dienos minėjimo, tačiau šįkart dėl koronaviruso pandemijos UNESCO kviečia valstybes burti džiazo bendruomenę ir ypač jaunimą švęsti džiazo šventę įvairiomis nuotolinėmis formomis: skaitmeninėje erdvėje, socialiniuose tinkluose ir kitais kūrybiškais būdais. UNESCO taip pat kviečia skelbti Tarptautinei džiazo dienai skirtus vaizdo ir garso įrašus Tarptautinėje džiazo dienos svetainėje (https://jazzday.com/news/).

Tarptautinės džiazo dienos svetainėje https://jazzday.com/ taip pat bus galima stebėti virtualų džiazo žvaigždžių koncertą, džiazo edukacijas bei kitas šiai progai skirtas programas iš viso pasaulio.

Transliaciją rengia programa LRT KLASIKA, Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, Koncertinė įstaiga „Kauno santaka“ ir Lietuvos džiazo federacija.

 

2021 04 28 Kategorija: Minimos datos, Kultūros raiškos įvairovė, Visos naujienos