Naujienos

Mokslininkės Lietuvoje kviečiamos dalyvauti 19-ą kartą vykstančioje L’Oréal-UNESCO programoje „Moterims moksle“

Šiandien, 2023 m. vasario 7 d., trijose Baltijos šalyse prasideda paraiškų į tarptautinę prestižinę L’Oréal-UNESCO jaunųjų talentų programą „Moterims moksle“ (angl. For Women in Science) priėmimas. Septintą kartą Lietuvoje ir Estijoje bei 19-ą kartą Latvijoje septynioms išskirtinėms Baltijos šalių jaunosioms mokslininkėms bus įteiktos 7 000 eurų premijos už jų mokslinius darbus įvairiose srityse. Paraiškų laukiama iki balandžio 3 d.

© Fondation L’Oréal

„Pamatinis šios programos tikslas yra skatinti mokslo pažangą ir siekti kuo didesnio moterų įsitraukimo ir matomumo moksle. Džiaugiuosi, kad šie apdovanojimai jaunoms talentingoms mokslininkėms suteikia ne tik tarptautinį pripažinimą, jų pastangų įvertinimą, bet ir didina pasitikėjimą savo jėgomis, motyvaciją siekti vis aukštesnių tikslų sprendžiant globalias problemas bei gerinti įgūdžius komunikuojant apie savo atliekamų mokslinių tyrimų svarbą.“, – pažymi Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė Miglė Mašanauskienė.

Šia programa remiamas Baltijos šalių moterų mokslininkių profesinis tobulėjimas, padėsiantis joms siekti naujų tikslų ir kurti naudą tiek mokslui, tiek visuomenei. Tai ypač svarbu, nes pasaulis susiduria su iki šiol nematytais iššūkiais. Dalį sprendimų atras mokslas, o mokslui reikia visų lyčių atstovų. Prisidėti prie moterų mokslininkių matomumo ir padėti joms mažinti nelygybę mokslinių tyrimų pasaulyje – toks yra programos „Moterims moksle“ tikslas. Programoje gali dalyvauti pareiškėjos, kurių moksliniai tyrimai atliekami kompiuterijos, informatikos ir inžinerijos, gamtos ir aplinkotyros mokslų, matematikos, fizikos ir medžiagotyros srityse.

Lietuvėms mokslininkėms įvertinimas tapo įkvėpimu

Praėjusiais metais prestižinio apdovanojimo laureatėmis tapo dvi mokslininkės iš Lietuvos. Dr. Gintarei Kručaitei laurus pelnė naujų organinių elektroaktyvių medžiagų, skirtų energiją taupančioms OLED technologijoms, tyrimas, o Greta Jarockytė buvo įvertinta už tyrimą, orientuotą į teranostinių nanodalelių pritaikymo galimybes onkologinių ligų diagnostikoje ir terapijoje.

„Šis įvertinimas tapo svarbiu keliais aspektais. Apdovanojimas ir gauta premija leido man toliau tęsti pradėtus darbus, publikuoti straipsnius ir ieškoti naujų junginių. Dar svarbiau – atnešė įkvėpimo ir man pačiai įrodė, kad dirbu ne be reikalo. Galiausiai, pastebėjau ir naudą, kurios nesitikėjau: mokslininkai paprastai neįpratę būti dėmesio centre, tad apdovanojimas suteikė įgūdžių ir drąsos dažniau, garsiau bei paprasčiau kalbėti apie savo darbą. Viliuosi, tai bent dalį visuomenės įkvėpė susidomėti tokia veikla“ , – sako dr. Gintarė Kručaitė, dirbanti Kauno technologijos universiteto Organinių puslaidininkių laboratorijoje.

Ji ragina koleges mokslininkes nebijoti dalyvauti programoje ir primena, kad nepasisekus vieną kartą, paraišką su atnaujintais rezultatais galima teikti ir kitąmet.

Gretos Jarockytės teigimu, „Moterims moksle“ apdovanojimas padeda patenkinti ir nuolatinį tyrėjų troškimą įgyti naujų patirčių. „Teko atsidurti kitame amplua – nebe tik mokslininkės, dėstytojos, bet ir dalyvauti fotosesijose, bendrauti su žurnalistais, sužinoti daug naujų dalykų mokslo komunikacijos srityje. Pripažinimas taip pat labai svarbus ir pasitikėjimo savimi prasme. Moksle kartais susiduri su tuo, kad ne viskas pavyksta, tuomet motyvacija susvyruoja. Tarptautinis įvertinimas leidžia sustiprinti motyvaciją, o kartu skatina dalintis patirtimi ir įkvėpti kitas mokslininkes siekti savo tikslų“, – sako Nacionalinio vėžio instituto (NVI) jaunesnioji mokslo darbuotoja ir Vilniaus universiteto biofizikos doktorantė G. Jarockytė.

Paraiškos – iki balandžio 3 d.

Mokslininkės paraiškas programai „Moterims moksle“ kviečiamos teikti nuo š. m. vasario 7 d. iki balandžio 3 d. Tą galima lengvai padaryti  užpildžius formą svetainėje  www.forwomeninscience.com

Iš mokslo srities ekspertų suburtai komisijai atidžiai įvertinus Lietuvos, Latvijos ir Estijos mokslininkių pateiktas paraiškas, po vienu apdovanojimu kiekvienoje iš Baltijos šalių bus įvertintos mokslų daktarės iki 40 metų amžiaus, kurios dirba gyvybės, fizikos ir aplinkotyros mokslų, medžiagotyros, matematikos, kompiuterijos, informatikos ir inžinerijos srityse. Papildomai po vieną premiją bus skirta Lietuvos ir Estijos doktorantėms bei dvi Latvijos doktorantėms iki 40 metų amžiaus, taip skatinant užbaigti jų vykdomus disertacijų tyrimus.

Lietuvoje per šešerius programos metus už indėlį į mokslą jau apdovanota 10 mūsų šalies tyrėjų, tiek pat ir Estijoje. Latvijoje nuo „L’Oréal Baltic“ programos pradžios 2005 m., buvo pripažintos 54 mokslininkės.

Latvijoje programą įsteigė „L’Oréal Baltic“ draugijos globėja, buvusi Latvijos Respublikos Prezidentė (1999–2007) Vaira Vykė-Freiberga. Šiandien „L’Oréal Baltic“ programa „Moterims moksle“ įgyvendinama bendradarbiaujant su Latvijos, Estijos ir Lietuvos mokslų akademijomis ir šių šalių nacionalinėmis UNESCO komisijomis.

Tarptautinė programa „Moterims moksle“ buvo pradėta 1998 metais. Nuo tada „L’Oréal“ ir Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija UNESCO įsipareigojo padidinti moterų, atliekančių mokslinius tyrimus, skaičių. Pastaruosius 25 metus L’Oréal-UNESCO programa „Moterims moksle“ veikia tam, kad pagerbtų ir lydėtų tyrėjas jų svarbiausiais gyvenimo momentais, reikšmingai prisidedant prie mokslo raidos ir lyčių lygybės šioje srityje.

2023 02 07 Kategorija: UNESCO, Gamtos mokslai, Lyčių lygybė