Naujienos

Pasaulinę radijo dieną apie UNESCO radijo laidą Lietuvoje: „tai buvo proveržis besikuriančios Lietuvos kultūros srityje“

Vasario 13 – ąją jau tryliktą kartą visame pasaulyje minima Pasaulinė radijo diena. Būtent šią dieną 1946 m. buvo įkurtas Jungtinių Tautų radijas. UNESCO kviečia visą radijo bendruomenę (tarp jų ir komercinius, valstybinius, ne pelno siekiančius radijo transliuotojus) išryškinti ir su pasididžiavimu džiaugtis šios daugiau nei šimtmetį skaičiuojančios medijos verte ir galia.

Šiemet minint šią dieną kviečiame nukeliauti į praeito ir šio amžiaus sandūrą. 1998-2001 metais tuometinėje Lietuvos radijo I valstybinėje programoje kiekvieną trečiadienį skambėdavo UNESCO vardas. 10-15 minučių trukmės „UNESCO žinių“ laidoje kas savaitę buvo pristatoma UNESCO ir Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos veikla, reikšmingiausi įvykiai, programos. Laidą rengė žurnalistės Ilona Rūkienė ir Laima Zurbienė, kurios tuo metu dirbo Laidų užsienio lietuviams redakcijoje.

Laidų užsienio lietuviams kūrybinė komanda| fot. LRT  

Viena iš laidos atsiradimo iniciatorių – tuometinė Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos (toliau – Komisijos) generalinė sekretorė Leonarda Jakentaitė – Kuzmickienė, prieš tai dirbusi ir Lietuvos televizijos diktore. Ji ne tik tarėsi dėl šio projekto su Lietuvos radijo vadovybe, pristatė koncepciją, bet ir nuolat talkino ruošiant laidų turinį: „Pati rengdavusi informacines laidas L. Jakentaitė suprato, radijo svarbą perduodant informaciją; ji mums pranešdavo apie svarbiausius nacionalinius ir tarptautinius su UNESCO susijusius įvykius – konferencijas, užsienio svečių vizitus ir mūsų atstovų keliones į užsienį, kitų šalių objektų, vertybių įrašymą į UNESCO sąrašus“ – pasakoja Laima Zurbienė. Kartu su Ilona Rūkiene jos dažnai apsilankydavo tuo metu Jonų gatvėje įsikūrusiame Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriate. Čia susipažindavo ir su naujausiais UNESCO leidiniais, knygomis, kuriose esanti informacija pasiekdavo ir laidos klausytojus.

UNESCO laidą sudarė dvi dalys – tarptautinė apžvalga ir su Lietuva susijusios naujienos, pokalbiai. Iš UNESCO būstinės Paryžiuje, Komisijos sekretoriato ir kitur informaciją rinkusi, į lietuvių kalbą vertusi ir pagal ją tarptautines apžvalgas rengusi I. Rūkienė dalijasi, jog tuo metu naujienos iš užsienio būdavo labai laukiamos: „Lietuva buvo dar jauna šalis, visos žinios iš užsienio buvo įdomios. Mes tiesiog jautėm badą naujovėm“. Antroje dalyje Laima Zurbienė kalbindavo žmones iš mokslo, paveldo, kultūros pasaulio, taip pat ministerijų, valstybinių institucijų atstovus. Čia buvo pristatomi lietuvių, dalyvavusių tarptautiniuose UNESCO renginiuose įspūdžiai, Komisijos planai, Lietuvos teikiamų nominacijų įtraukti vertybę į UNESCO sąrašus procesai, UNESCO atstovų, ekspertų vizitai į Lietuvą, jų įspūdžiai, o taip pat ir vertinimai, pastabos dėl vertybių, norimų įrašyti į UNESCO sąrašus. Pastaruosius UNESCO naujienų laidoje dažnai pristatydavo tuometinė Komisijos generalinė sekretorė.

Laima Zurbienė (dešinėje)

Laidos įrašas buvo parengiamas iš anksto, sudėtas iš kelių dalių. Tuo metu įrašai atsidurdavo juostoje, tad reikėdavo techninių pagalbininkų, kurie sekundžių tikslumu joje iškirpdavo nereikalingas vietas, kad klausytojas girdėtų vietisą, kokybišką įrašą: „operatorės buvo tikros juvelyrės, nes jos turėjo milimetrais ištaikyti ir iškirpti. Ačiū joms iki šiol, nes tai buvo labai kruopštus darbas. To negalėjai išvengti” – pasakoja L. Zurbienė. Tobulėjant technologijoms, keitėsi ir laidos įrašo parengimo pobūdis: „Atsiradus kasetėms, kompiuteriams, įrašus montuodavome pačios, bet atsirado kita problema – mažai kompiuterių. Būdavo eilė laukiančių montuoti. O jei kažkas stringa, kliūna… Laikos presas man būdavo didžiausias stresas – apie iššūkius rengiant laidą dalijasi radijo laidos vedėja.

Laidos „Ryto garsai“ komanda (Ilona Rūkienė antra iš dešinės)

L. Zurbienė dalijasi, jog ši laida jai padovanojo viena ryškiausių susitikimų – pokalbį su tuometine Lietuvos nepaprastąja ir įgaliotąja ambasadore prie UNESCO Ugne Karvelis: „Ji buvo išrinkta Metų moterimi. Tuo metu vyko jos pagerbimo vakaras Neringos viešbutyje. Nors jau ir sunkiai sirgdama, bet Ambasadorė neatsisakė interviu. Galbūt ir jautė, kad jis gali būti paskutinis. Ji labai norėjo dalintis, tad kalbėjomės ir ne tik apie UNESCO, bet ir apie jos vaikystę, bėgimą iš Lietuvos karo metu, gyvenimą Paryžiuje, sunkius, sudėtingus gyvenimo momentus. Ugnė Karvelis buvo rašytoja, intelektualė, puikiai valdė žodį, pažinojo Paryžiaus kultūrinį elitą. Tai buvo ilgas interviu, kurį naudojome ne tik UNESCO laidoms. Gan greitai gavome žinią, kad jos jau nebėra. Tai buvo jos paskutinis apsilankymas Lietuvoje ir paskutinis interviu“ – dalijasi buvusi žurnalistė.

Kalbėdama apie radijo svarbą, L. Zurbienė dalijasi, jog radijas leidžia siekti gylio, o ne tik trumpo informacijos pareikimo. „Kai radijo laidoje nuskamba, kad tam tikra Lietuvos vertybė pateko į UNESCO sąrašą, mes ne tik pasidaliname šia žinia, bet ir kviečiame ekspertus į laidą papasakoti, kaip ir kodėl ši vertybė pakliuvo į sąrašą, kaip to buvo siekiama; juk tai ilgas procesas, kurio metu reikia pateikti daug įrodymų, dokumentų. Taip žmogui lengviau suvokti, kad dalykai nenutinka savaime, reikia įdėti labai daug darbo, pastangų. O juk paskelbus vertybę, Lietuva nuskamba visame pasaulyje, pati vertybė įsipina į pasaulinių vertybių mozaiką. Dažnai mes deramai neįvertinam, ką turime, kol tai nenuskamba tarptautiniu lygmeniu. Radijas čia atliko didelį vaidmenį, kad žinia pasiektų plačiai. Kaip tik laidos gyvavimo metu į tarptautinius UNESCO sąrašus buvo įrašyta daug Lietuvos vertybių“.

UNESCO radijo laidos reikšmę jaunai valstybei pažymi ir Ilona Rūkienė: „UNESCO laida atnešė be galo daug įdomių naujovių, kito požiūrio, vakarietiško požiūrio tiesiai iš Paryžiaus. Visa tai buvo skirta Lietuvos radijo klausytojams, o tarp jų ir tiems, kurie patys prisideda prie kultūros, švietimo ir mokslo. Tai laikais UNESCO laidą būtų galima pavadinti proveržiu besikuriančios Lietuvos kultūros srityje“.

Beje, Ilona ne tik turiniu, bet ir jos parenkamu skirtingų šalių muzikiniu fonu atnešė tarptautiškumo dimensiją Lietuvos radijo klausytojams: „Ilona mokėjo užsienio kalbų, tad ji rengdavo muzikinį foną. Jei pasaulio naujienos iš Afrikos, tuomet skambėdavo Afrikos šalių muzikos motyvai, jei Indija, Malaizija, Tailandas, skambėdavo tos šalys. Reikėdavo labai atsakingai rasti tos šalies muziką. Tikrai buvo daug darbo“ – dalijas L. Zurbienė.

Šiandien minint Pasaulinę radijo dieną dėkojame UNESCO radijo laidos kūrėjoms ir vedėjoms Ilonai Rūkienei bei Laima Zurbienei ir joms talkinusiam techniniam Lietuvos radijo personalui už jų kantrų darbą ir atneštą tarptautinį, UNESCO žvilgsnį į radiją. Jūsų dėka ši organizacija, jos misija, veiklos kryptys tapo dar labiau atpažįstamos mūsų šalyje, o Lietuvos tarptautinės pergalės ir darbai dar labiau garsesni ir žinomesni.

Su Pasauline radijo diena, radijo bendruomene!

 

2024 02 13 Kategorija: Minimos datos, Informacija ir komunikacija