Naujienos

Naujas tarptautinis standartas žiniasklaidos priemonėms – „Žiniasklaidos pasitikėjimo iniciatyva”

Organizacijos „Reporteriai be sienų“ (pranc. Reporters sans frontières) inicijuota ir koordinuojama „Žiniasklaidos pasitikėjimo iniciatyva” (angl. Journalism Trust Initiative) – tai tarptautinis standartas, parengtas pagal ISO (patvirtintas Europos Komisijos standartizacijos komiteto, 2019 metais), sukurtas kartu su 130 įtakingiausių pasaulio organizacijų (tokių kaip BBC, Europos transliuotojų sąjunga, Associated Press, AFP, Facebook, Microsoft, Google),  siekiant išskirti patikimą žurnalistiką.

Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija palaiko „Žiniasklaidos pasitikėjimo iniciatyvą”, jos tikslus skatinti nepriklausomos, etiškos, skaidrios, profesionalios ir patikimos žiniasklaidos tvarumą. Šie pasaulinės iniciatyvos tikslai tampriai siejasi su UNESCO mandatu skatinti laisvą žodinę ir vaizdinę minčių raišką.

Komisija kartu su tarptautine nevyriausybine organizacija „Reporteriai be sienų“  kviečia medijų organizacijas Lietuvoje stiprinti įsipareigojimus kurti kokybišką žurnalistiką bei auginti auditorijos pasitikėjimą prisijungiant prie „Žiniasklaidos pasitikėjimo iniciatyvos”.

Kiekviena žiniasklaidos organizacija gali siekti šios akreditacijos atliekant 3 žingsnius:

  1. Organizacijos įsivertinimas www.jti-app.com – skirtas palyginti savo redakcinę praktiką su tarptautiniu „Žiniasklaidos pasitikėjimo iniciatyvos“ standartu, pagrįstu dviem ramsčiais: redakcinių procesų skaidrumu ir profesionalumu.
  2. Skaidrumo ataskaitos paskelbimas – paviešinant klausimyno rezultatus.
  3. Sertifikato gavimas atlikus auditą – po nepriklausomo organizacijos audito, patvirtinančio, kad organizacijos veikla atitinka tarptautinio „Žiniasklaidos pasitikėjimo iniciatyvos“ standarto reikalavimus.

Anot „Reporteriai be sienų“  organizacijos, nuo 2019 m. daugiau nei 1600 žiniasklaidos organizacijų 80-yje šalių pasirinko dalyvauti  pasaulinėje iniciatyvoje. 376 organizacijos paskelbė savo skaidrumo ataskaitas ir 55 jau turi JTI sertifikatus. VŠĮ „Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija” Lietuvoje, „France Télévisions“ Prancūzijoje, „swissinfo.ch“ Šveicarijoje, „RTE News“ Airijoje ir „CBC-Radio Canada“ yra vienos iš pirmųjų sertifikuotų žiniasklaidos organizacijų.

Ilgainiui „Žiniasklaidos pasitikėjimo iniciatyva” leis sertifikuotai žiniasklaidai gauti papildomų finansavimo šaltinių, nesvarbu, ar tai būtų dotacijos, ar aukos, ar pajamos iš reklamos, ir gauti aukščiausią reitingą pagal technologijų platformų algoritmus.

2024 06 18 Kategorija: Informacija ir komunikacija, Visos naujienos