Gegužės 12-16 dienomis Paryžiuje vyksta Tarpvyriausybinis ekspertų susitikimas dėl Rekomendacijos dėl neurotechnologijų etikos. Lietuvai susitikime atstovauja LR Sveikatos apsaugos ministerijos deleguota Vilniaus universiteto neuromokslininkė doc. dr. Ramunė Dirvanskienė.
Rekomendacijos tikslas – sukurti pasaulines etikos gaires sparčiai besivystančioms technologijoms, veikiančioms tiesiogiai žmogaus smegenis ir nervų sistemą. Šios technologijos apima smegenų-kompiuterio sąsajas (BCI), neuroimplantus, neurovaizdinimą ir pažintinius stiprinimo įrankius.
UNESCO siekia užtikrinti, kad neurotechnologijos būtų kuriamos ir naudojamos laikantis žmogaus teisių, orumo ir laisvių principų. Rekomendacija bus globalus etinis dokumentas, skirtas vyriausybėms, mokslininkams ir technologijų kūrėjams.
Rekomendacijoje aptariami tokie etiniai klausimai, kaip:
- Psichikos privatumas ir teisė į kognityvinę laisvę;
- Savanoriškas sutikimas ir autonomija, ypač pažeidžiamų grupių;
- Dvigubo panaudojimo rizika – galimybė naudoti technologijas prievartai, sekimui ar kariniams tikslams;
- Lygybė ir prieiga – siekiama išvengti socialinės atskirties gilėjimo;
- Atsakomybė už galimą žalą, padarytą taikant neurotechnologijas.
Rekomendaciją rengia UNESCO Tarptautinis bioetikos komitetas (IBC) ir Pasaulinė mokslo žinių ir technologijų etikos komisija (COMEST). Į procesą taip pat įtraukiamos konsultacijos su ekspertais, įvairiomis profesinėmis asociacijomis, žmonių su negalia, ypatingose sveikatos būklėse asociacijomis.
Tikimasi, kad Rekomendacija bus priimta 2025 metų rudenį vyksiančioje UNESCO generalinėje konferencijoje.
Tags: neurotechnologijos, etika
2025 05 13 Kategorija: Gamtos mokslai, Socialiniai ir humanitariniai mokslai