Gegužės 9 d. UNESCO biuras Venecijoje atidarė parodą „Deep Surfaces. Architecture to enhance the visitor experience of UNESCO sites“, skirtą UNESCO statusą turinčių vietovių lankytojų centrams. Joje pristatomi ir lietuviškieji eksponatai – UNESCO pasaulio paveldo vietovės Kuršių nerijos ir Žuvinto biosferos rezervato lankytojų centrai.
Šią specializuotą parodą, atidarytą UNESCO Europos mokslo ir kultūros regioniniame biure Palazzo Zorzi, galima aplankyti iki lapkričio 23 d. Paroda atverta Venecijos architektūros bienalės metu, siekiant praplėsti jos turinį ir paraleliai supažindinti su lankytojų centrų architektūra, kuri yra specifinė, turinti ne tik funkcinę, bet ir šviečiamąją, edukacinę paskirtį. Paroda siekiama stiprinti UNESCO vietovių, kurios prisideda prie darnaus vystymosi tikslų įgyvendinimo ir globalaus pilietiškumo mokymosi aplinkos kūrimo, vaidmenį.
Ekspozicijoje pristatoma 50 lankytojų centrų iš viso pasaulio – pasaulio paveldo vertybių, biosferos rezervatų, pasaulinių geoparkų ir kt. –, atskleidžiama UNESCO vietovių patirtis ir geroji praktika. Naująja paroda siekiama gamtos ir kultūros paveldo verčių pažinimo, prisidedama prie sąmoningumo didinimo, visuomenės švietimo, tvaraus vietovių valdymo ir saugojimo. Jos autoriai nagrinėja architektūros paskirtį, jungiančią pasakojimus, žmones ir jų aplinką, taip skirdami tinkamą dėmesį verčių interpretavimui ir pristatymui.
Parodoje gilinamasi į daugiafunkcinio lankytojų centro architektūrą, kuri įtakoja lankytojų patirtį vietovėse. Žiūrovai kviečiami susipažinti, kaip lankytojų centrai, įskaitant naujus statinius, pertvarkytus istorinius pastatus, panaudoja šių vietovių gamtą, kultūrą ir kolektyvinį intelektą. Paroda suteikia galimybę apmąstyti, kaip architektūra gali tapti vietovės valdymo vizijos dalis ir skatinti plėtoti paveldo priežiūrą, gerinti ir reguliuoti pasiekiamumą, remti vietos ekonomiką ir skatinti socialinę įtrauktį.
Parodos priežastimi ir ašimi tapo Pasaulio paveldo vietovės Hegros (Aluloje, Saudo Arabijos Karalystėje) kultūrinio kraštovaizdžio pristatymo ir interpretavimo iniciatyvos (įgyvendintos kartu su UNESCO) kuriose buvo įdiegtos pačios naujausios pasaulinės praktikos. Plečiant partnerystes ir bendradarbiaujant su UNESCO vietovių vietos valdytojais visame pasaulyje konkurso būdu buvo atrinkta 50 kultūros ir gamtos vietovių, norinčių pasidalinti savo patirtimi. Jų tarpe – Kuršių nerija bei Žuvinto biosferos rezervatas. Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija parėmė abiejų vietovių pastangas dalyvauti parodoje.
Paeitais metais atvėrusio duris Kuršių nerijos lankytojų centro pagrindinė koncepcija – vėjo, smėlio ir vandens dialogas, derinamas su žmogaus išradingumu, pasakojant Kuršių nerijos susidarymo ir dabartinės būklės istoriją. Kuršių nerijos lankytojų centras yra tvaraus sprendimo pavyzdys – perstatytas iš buvusios mokyklos, jis dera su istorinėmis Juodkrantės vilomis, yra svarbi Neringos bendruomenės susibūrimo vieta, įtraukiantis interaktyvia ir daugiajutimine ekspozicijos ir veiklų patirtimi. Žuvinto biosferos rezervatas pristato plačias paukščių stebėjimo ir rezervato ekosistemos pažinimo galimybes.
Dalyvaujantys lankytojų centrai ir jų vietovės pristatomos ne tik fiziniuose stenduose – kiekviena jų papildyta informacija, pasiekiama naudojant QR kodą. Parodos centre eksponuojama instaliacija „Debesis“ – trimatė modulinė struktūra, simbolizuojanti atlikto tyrimo sluoksnius keturiose teminėse srityse: paveldo interpretavimas, parama teritorijos valdymui, prieigos, įtraukties ir tvarumo skatinimas, darbas su bendruomenėmis. Projekte pabrėžiami novatoriški gamybos metodai, tvarios medžiagos ir ekologiška praktika, atitinkanti parodos įsipareigojimą kurti apgalvotą ir atsakingą dizainą.
Kelionę po parodą praturtina audiovizualinis turinys ir medžiagų biblioteka, kurioje rodomi dalyvaujančių lankytojų centrų interjere ar eksterjere naudojamų statybinių medžiagų pavyzdžiai.
Kviečiame apsilankyti parodoje! Daugiau informacijos skaitykite: čia bei čia.
Foto: UNESCO, D. Macijauskas, T. Pikūnas