Gegužės 19 d. UNESCO būstinėje prasidėjo 1970 metų Nelegalaus kultūros vertybių įvežimo, išvežimo ir nuosavybės teisės perdavimo uždraudimo priemonių konvencijai skirti renginiai.
1970 m. konvencijos 8-ojo valstybių narių susitikimo darbotvarkėje svarstyti kultūros vertybių teisinės apsaugos, procedūriniai, finansinio fondo klausimai.
Lietuvos ambasadorė Jolanta Balčiūnienė, atliepdama 1970 m. konvencijos sekretoriato pristatytą veiklos ataskaitą, pabrėžė Lietuvos indėlį siekiant Konvencijos įgyvendinimo tikslų. Paminėtas šalies dalyvavimas Virtualaus vogtų kultūros vertybių muziejaus projekte, žymintis reikšmingą žingsnį skaitmeninimo ir informacijos mainų politikos link, siekiant atviros prieigos prie šaltinių. Tokiu būdu skatinami moksliniai tyrimai ir visuomenės informuotumas. Ambasadorė pabrėžė, kad valstybės turėtų toliau plėtoti skaitmenines restitucijos formą, ypač tais atvejais, kai fizinė restitucija neįmanoma. Toks požiūris ne tik skatina žinių mainus, bet ir didina pasaulinį kultūros paveldo supratimą ir išsaugojimą.
Lietuva taip pat išreiškė paramą Ukrainai ir jos pastangoms apsaugoti kultūros vertybes, atkreipdama dėmesį į poreikį didinti sklaidą apie tikrąsias Ukrainos istorines ir kultūrines šaknis, taip kovojant su manipuliavimu ir propaganda, kuria gali būti pateisinama neteisėta prekyba kultūros vertybėmis.
Kitos šalys narės pristatydamos nacionalinę pažangą įgyvendinant 1970 m. konvenciją minėjo dvišalio bendradarbiavimo praktikas grąžinant kultūros objektus į kilmės šalis, gebėjimo stiprinimo iniciatyvas. Taip pat dėmesio susilaukė Gazos ruožo kultūros paveldui, muziejinėms vertybėms, kultūros institucijoms padaryta žala ar sunaikinimas.
Susitikimo metu buvo nagrinėtas 4 metus rengtas Prevencijos ir kovos su neteisėta prekyba kultūros vertybėmis pavyzdinių nuostatų projektas. Tai – dokumentas, kuris paaiškina 1970 m. konvencijos turinį ir įgyvendinimo būdus, sustiprindamas jos taikymą ir suteikdamas kryptis perkeliant Konvencijos nuostatas į nacionalinę teisę. Dokumentas traktuojamas kaip priemonė, kurią valstybės gali naudoti savo nuožiūra papildydamos, sustiprindamos arba spręsdamos savo nacionalinės teisės aktų spragas. Prie jo parengimo prisidėjo ir Lietuvos ekspertai – Kultūros ministerijos Kultūros paveldo politikos grupės vyriausiasis specialistas Gytis Oržikauskas, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos narė, Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė bei LNUK sekretoriato paveldo programų vadovė Renata Kepežinskienė. Lietuvos pasisakymo metu pažymėta, kad Pavyzdinių nuostatų dokumentas bus vertinga priemonė kuriant nacionalinę politiką įvairiose šalyse. Siūlyta pateikti informaciją apie šio dokumento nacionalinio įgyvendinimo pažangą periodinių ataskaitų metu.
Darbotvarkės pabaigoje išrinkti 9 nauji Pagalbinio komiteto nariai, kurių tarpe Estija, Graikija, Šveicarija, Libanas ir kt. Lietuva taip pat priklauso šiam komitetui (2023-2027 m. kadencijai).
Gegužės 21-22 d. vyksta 13-oji Pagalbinio komiteto sesija. Tiesioginė transliacija: https://webcast.unesco.org/events/2025-05-13SC70C/#
UNESCO 1970 metų Nelegalaus kultūros vertybių įvežimo, išvežimo ir nuosavybės teisės perdavimo uždraudimo priemonių konvencija yra skirta užkirsti kelią neteisėtai prekybai kultūros vertybėmis, siekiant nustatyti bendras priemones, draudžiančias nelegalų kultūros vertybių importą, eksportą ir nuosavybės teisės perdavimą, siekiant apsaugoti tautų tapatybę bei skatinti taikias visuomenes. Šiuo metu 1970 m. Konvenciją yra ratifikavusios 147 šalys. Šiais metais prie jos prisijungė Malta, Gambija, Kenija ir San Tomė ir Prinsipė. Lietuva Konvenciją ratifikavo 1998 m.
Paryžiuje vykstančių renginių metu Lietuvai atstovauja LR nuolatinės atstovybės prie UNESCO ambasadorė Jolanta Balčiūnienė ir trečioji sekretorė Aistė Marija Macaitė, Kultūros ministerijos Kultūros paveldo politikos grupės vyriausiasis specialistas Gytis Oržikauskas ir Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.
2025 05 21 Kategorija: Nelegalus kultūros vertybių gabenimas