UNESCO tarptautinis registras „Pasaulio atmintis“
1995 m. buvo įsteigtas Tarptautinis registras „Pasaulio atmintis“ (International Memory of the World Register), į kurį pirmieji dokumentai buvo įrašyti 1997 metais.
Sprendimus dėl dokumentų ar jų kolekcijų įrašymo į Tarptautinį registrą priima UNESCO generalinis direktorius, atsižvelgdamas į Tarptautinio patariamojo komiteto pasiūlymus.
Tarptautiniame registre „Pasaulio atmintis“ įrašyti dokumentai arba jų kolekcijos: rankraščiai ir dokumentai, menantys kolonijinius laikus, liudijantys valstybių istoriją, garsių rašytojų, poetų, kompozitorių kūriniai bei asmeniniai laiškai ir kiti pasaulinės reikšmės dokumentai: kaligrafiniai rankraščiai senosiomis arabų ir persų kalbomis, finikiečių alfabetas, Rigvedos raštai, viduramžių laikotarpio rankraščiai apie mediciną ir vaistus, dokumentai, liudijantys Sueco kanalo statybą, Nobelio šeimos archyvas, XIX a. Lotynų Amerikos fotografijos, pašto ženklai, garso, vaizdo ir kitokio pobūdžio dokumentinis paveldas.
Tarptautiniame registre „Pasaulio atmintis“ – Džeimso Kuko pasiekimų žurnalas (Australija), Baudžiamoji byla Nr. 253/1963: valstybė prieš N. Mandelą ir kitus (Pietų Afrikos Respublika), Didžiojo Kingų dinastijos sekretoriato dokumentai ir Kingų dinastijos imperatoriškųjų egzaminų auksinis sąrašas (Kinija), Azijos tyrimų instituto tamilų vaistų rankraščių kolekcija (Indija), Princo Bajasonghoro „Karalių knyga“ (Iranas), Didžiųjų budizmo šventikų Zen mokymų antologijos antrasis tomas (Pietų Korėja), Johaneso Bramso kūrinių kolekcija (Austrija), Čekijos Reformacijos viduramžių kolekcijos rankraščiai (Čekija), Hanso Kristiano Anderseno rankraščiai ir susirašinėjimo dokumentai (Danija), Karlo Linėjaus darbų kolekcija (Danija), 1789–1791 m. Žmogaus ir piliečio teisių deklaracija (Prancūzija), Brolių Lumière‘ų filmai (Prancūzija), Liudviko van Bethoveno IX-oji simfonija d-minor, op. 125 (Vokietija) ir daug kitų dokumentų, liudijančių gražiausius, iškiliausius žmonijos pasiekimus, taip pat skaudžius įvykius ir gėdingus veiksmus.
2009 m. į Tarptautinį registrą „Pasaulio atmintis“ buvo įrašytos dvi su Lietuva susijusios dokumentų kolekcijos: „Baltijos kelias – žmonių grandinė, sujungusi tris valstybes laisvės vardan“ ir Radvilų archyvai ir Nesvyžiaus bibliotekos kolekcija. 2017 m. į šį registrą įrašytas Liublino unijos akto dokumentas. Tai vienintelis išlikęs 1569 m. Liublino unijos aktas, saugomas Centriniame senųjų aktų archyve Varšuvoje, yra lietuviškos pusės unijos dokumentas su 78 lietuvių didikų ir bajorų antspaudais.
Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija kviečia siūlyti Lietuvos dokumentinį paveldą įrašyti į tarptautinį registrą „Pasaulio atmintis“.