Stichinių nelaimių prevencijos ir pasekmių sumažinimo programa
Vykdydama Stichinių nelaimių prevencijos ir pasekmių sumažinimo programą UNESCO prisideda prie gamtinių nelaimių: žemės drebėjimų, vulkanų išsiveržimų, cunamių, potvynių ir nuošliaužų - nustatymo ir žalos mažinimo, įgyvendindama įvairias Jungtinių Tautų tarptautinės gamtinių nelaimių sumažinimo strategijos programas. Jau kurį laiką UNESCO skatina ir vykdo įvairius naujus projektus, kaip tarptautinė potvynių iniciatyva, koalicija, siekianti ugdyti atsigavimo po nelaimių gebėjimus, kaip integruotą švietimo sistemos dalyką, gamtinių nelaimių valdymo megapoliuose planavimo aljansas.
Gamtos nelaimių tikimybė vis auga. Todėl pasirengimas joms ir pasekmių sušvelninimas yra vienas svarbiausių UNESCO strategijos prioritetų. Kaip švietimo, mokslo, socialinių mokslų, kultūros bei komunikacijų sričių sąveiką koordinuojanti institucija UNESCO vaidina esminį vaidmenį kuriant pasaulinę nelaimių rizikos sumažinimo kultūrą.
UNESCO padeda valstybėms narėms pasirengti gamtos nelaimėms ir kurti pajėgumus su jais tvarkytis. Taip pat UNESCO teikia vyriausybėmis praktinę ir mokslinę konsultaciją dėl gamtinių nelaimių poveikio sumažinimo bei galimybę forumo keliu kartu ieškoti konkrečių sprendimų.
UNESCO įgyvendina daugybę programų, kurios vienu ar kitu būdų susijusios su gamtos nelaimių (žemės drebėjimų, ugnikalnių išsiveržimų, nuošliaužų, potvynių, cunamių, sausrų) ir jų pasekmių sušvelninimo tyrimais. Vykdant šias programas, atsiranda žinios apie gamtos nelaimių mechanizmus ir sąlygos, kurioms esant nelaimės virsta katastrofomis.