Globalus pilietiškumas ir švietimas taikai
2023 m. priimta UNESCO Rekomendacija dėl švietimo taikai, žmogaus teisėms ir darniam vystymuisi. Tai pasaulinis normatyvinis dokumentas, kuriuo siekiama užtikrinti tokį švietimą (visuose lygmenyse), kuris ugdytų pagarbos kitiems jausmą, taikos, sugyvenimo, bendradarbiavimo vertybes, ir taip besimokantiesiams padėtų tinkamai išnaudoti šių laikų galimybes bei įveikti kylančius iššūkius.
Kiekviena šalis turi paskirti nacionalinį koordinatorių (angl. focal point), kuris stebėtų situaciją ir progresą šalyje šio dokumento nuostatų atžvilgiu, prisidėtų prie geresnio jo supratimo ir taikymo, vystytų dialogą tarp skirtingų sektorių ir subjektų, o taip pat parengtų ataskaitą kas ketverius metus. Šiuo koordinatoriumi Lietuvoje paskirtas Nacionalinis NVO švietimo tinklas.
Tapti šios rekomendacijos įgyvendinimo nacionaliniu koordinatoriumi – tai ne tik atsakomybė, bet ir galimybė prisidėti prie ilgalaikių švietimo pokyčių Lietuvoje ir tarptautiniu mastu, siekiant švietimo kokybės, atliepiančios šių dienų pasaulio geopolitinius, socialinio teisingumo ir aplinkos bei klimato kaitos iššūkius
Išsamiau:
Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija aktyviai prisidėjo prie minėtos rekomendacijos atnaujinimo procesų, taip pat:
- organizuoja mokykloms skirtas veiklas, gerinančias tarpkultūrinį supratimą ir stiprinančias pilietiškumą;
- įgyvendina antisemitizmo mažinimui švietimo priemonėmis skirtas veiklas.
Išsamesnė informacija – susijusių naujienų skiltyje.