Mokslas

Kiekvienam turi būti garantuota galimybė ir teisė naudotis mokslo pažangos vaisiais. Tuo tarpu mokslininkams turi būti garantuota tyrimų, mokslinės veiklos ir bendradarbiavimo laisvė, neribojama politinių suvaržymų ir fizinių sienų.

Kaip vienintelė mokslo mandatą turinti Jungtinių Tautų agentūra, UNESCO siekia mokslo pažangos taikos, darnaus vystymosi, žmogaus saugumo ir gerovės labui.

Nuo pat organizacijos įkūrimo 1945 m. UNESCO paskatino daugybės kitų mokslo sąjungų ir institucijų kūrimąsi. UNESCO taip pat iniciavo ilgalaikes darnaus vystymosi programas, įskaitant Žmogaus ir biosferos programą, Tarpvyriausybinę hidrologijos programą, Tarpvyriausybinę okeanografijos komisiją, UNESCO pasaulinių geoparkų tinklą – gamtos moksluose, Tarptautinį ir tarpvyriausybinį bioetikos komitetą, Pasaulinę mokslo ir technologijų etikos komisiją, Socialinė pertvarkos valdymo programą – socialiniuose ir humanitariniuose moksluose.

Lietuvoje plėtojame nemažą dalį įvairių UNESCO programų ir iniciatyvų gamtos bei socialiniuose bei humanitariniuose moksluose.

UNESCO nustato tarptautines mokslo gaires per inicijuojamas teisines konvencijas, rekomendacijas, taip pat steigdama komisijas ir kurdama kitas programas. Visos šios priemonės užduoda toną nacionalinės mokslo politikos plėtotei, taip pat tarptautinio mokslo tyrėjų bendradarbiavimo standartams, svarbių ir branginamų vietų apsaugai nuo klimato kaitos ir biologinės įvairovės praradimo.