Gamtos mokslai
UNESCO gamtos mokslų programa grindžiama dviem svarbiausiomis veiklos kryptimis:
- nuoseklus ir racionalus gamtos išteklių, aplinkos valdymas, siekiant socialinio saugumo ir gerovės;
- galimybių moksle ir technologijose kūrimas, siekiant padidinti žmogiškuosius ir institucinius pajėgumus ir plėsti žinių visuomenę; mokslo politikos pritaikymas socialiniams poreikiams.
Svarbu pastebėti, kad siekti iškeltų tikslų UNESCO gamtos mokslų programa siūlo, vadovaujantis transdisciplininiu požiūriu, skatindama jungti gamtos bei socialinių ir humanitarinių mokslų teikiamas galimybes, ieškant galimų sprendimo kelių. Pripažįstama, kad ekologinės, aplinkos užterštumo ir nykimo problemos tampa vis aktualesnės, tačiau veiksmai siekiant sustabdyti situacijos blogėjimą dažnai būna pavieniai ir neadekvatūs, todėl pripažįstama, kad norint iš esmės užkirsti kelią gamtos naikinimui ir užtikrinti darnų vystymąsi būtina šviesti ir ugdyti visuomenę gamtos tausojimo dvasia, atskleisti biologinės ir kultūrinės įvairovių sąsajas. Bandymas žvelgti į darnų vystymąsi platesnėje perspektyvoje – įsivyraujantis UNESCO požiūris.
UNESCO organizacijos prioritetai ir svarbiausia veikla yra įgyvendinama per ilgalaikes reguliariąsias programas. Būtent mokslo srityje yra vykdoma daugiausia reguliariųjų programų, į kurias gana sėkmingai yra įsiliejusi ir Lietuva.