Struvės geodezinis lankas

2005 m. Struvės dienovidinio lanko geodeziniai punktai, remiantis (ii), (iv) ir (vi) kriterijais, įrašyti į Pasaulio paveldo sąrašą (nominacija rengta kartu su 9 valstybėmis: Baltarusija, Estija, Latvija, Norvegija, Moldovos Respublika, Rusijos Federacija, Ukraina, Suomija, Švedija).

(ii) kriterijus: „Šis pirmasis tikslus ilgo dienovidinio segmento matavimas, padėjęs nustatyti tikslų pasaulio dydį ir formą, atskleidžia svarbų Žemės mokslų raidos etapą. Jis taip pat yra išskirtinis žmogiškųjų vertybių mainų, vykusių bendradarbiaujant įvairių šalių mokslininkams, pavyzdys. Be to, jis atspindi nevienodą galią turėjusių valdovų bendradarbiavimą mokslo labui“.

(iv) kriterijus: „Struvės geodezinis lankas, be abejo, yra išskirtinis technologinio ansamblio pavyzdys: jį sudarantys dienovidinio matavimo trianguliacijų punktai yra nekilnojamoji ir nematerialioji matavimo technologijos dalis“.

(vi) kriterijus: „Lanko matavimas ir jo rezultatai yra tiesiogiai susiję su žmonijos domėjimusi pasauliu, jo forma ir dydžiu. Lankas siejamas su sero Izaoko Niutono teorija, kad Žemė nėra taisyklingo rutulio formos“.

Struvės geodezinio lanko istorinė medžiaga pdf_button

Struvės geodezinio lanko vizualinė medžiaga pdf_button 

Nominacinė byla
Paraiška Pasaulio paveldo komitetui dėl Struvės geodezinio lanko įrašymo į Pasaulio paveldo sąrašą (anglų k.) pdf_button
Struve Geodetic Arc. World Heritage Center Nomination Documentation pdf_button
Tarptautinių ekspertų įvertinimas (anglų k.) pdf_button
Struvės geodezinis lankas Pasaulio paveldo sąraše pdf_button

Retrospektyvinis išskirtinės visuotinės vertės aprašas

Retrospektyvinis Struvės geodezinio lanko išskirtinės visuotinės vertės aprašas, patvirtintas UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 38-osios sesijos nutarimu Nr. 8E,  anglų k. pdf_button ir lietuvių k. pdf_button

Struvės geodezinio lanko Periodinė ataskaita už 6-erius metus,pateikta 2014 m. liepos mėn., II-asis UNESCO Periodinių ataskaitų teikimo ciklas pdf_button.

Struvės geodezinio lanko Lietuvoje valdytoja (site manager): Palmira Petniūnienė, Žemės ūkio ministerijos Žemės ir išteklių politikos departamento Nekilnojamojo turto kadastro, geodezijos ir kartografijos skyriaus vyr. specialistė (e. p.: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).

UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sprendimai ir ekspertų išvados pdf_button

Energetikos ir technikos muziejaus edukacinė programa „Žemės planeta kišenėje“ (video)

Atnaujinta 2017-02-23