Pasaulio paveldo pavojuje sąrašas

Kultūros ir gamtos paveldo objektai ar vietovės, kurioms dėl ginkluotų konfliktų, silpnos ekonomikos, stichinių nelaimių, neatsakingos valstybių ar atskirtų žmonių veiklos, gresia ar tiesiogiai daroma žala, iš Pasaulio paveldo sąrašo perkeliamos į Pasaulio paveldo pavojuje  sąrašą (List of World Heritage in Danger). Šiuo metu 55 vertybėms (2016-07-27 duomenimis) yra pripažįstama išnykimo ar išskirtinės visuotinės vertės praradimo grėsmė. 

Šiuo metu Pasaulio paveldo pavojuje sąraše yra net penkios Kongo Demokratinės Respublikos, dvi Afganistano, Dramblio Kaulo Kranto, Gruzijos, Irako, Malio vietovės, po vieną vertybę kitose dvidešimt keturiose pasaulio šalyse. 40-ojoje Pasaulio paveldo komiteto sesijoje į Pasaulio paveldo pavojuje sąrašą buvo įtrauktos aštuonios vertybė. Įvertinus ginkluoto konflikto metu Libijoje įvykdytus sugriovimus ir kitą žalą kultūros paveldo vertybėms bei toliau joms gręsiantį pavojų, buvo nutarta į Pasaulio paveldo pavojuje sąrašą įtraukti visas penkias Libijos vertybes: Archeologinę Kirėnės vietovę (Archaeological Site of Cyrene), Archeologinę Leptis Magna vietovę (Archaeological Site of Leptis Magna), Archeologinę Sabrata vietovę (Archaeological Site of Sabratha), Uolų piešinius Tadrart Akakus vietovėje (Rock-Art Sites of Tadrart Acacus) ir Gadames (oazės) senamiestį (Old Town of Ghadamès). Taip pat į šį sąrašą pateko Dženės senamiestis (Old Town of Djenné) Malyje, Šahrisabzo istorinis centras (Historic Centre of Shakhrisyabz) Uzbekijoje ir tik šiais metais į Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas Nan Madol: Rytų Mikronezijos ritualinis centras (Nan Madol: Ceremonial Centre of Eastern Micronesia).

Nuo 1982 m. šiame sąraše – Jeruzalės senamiestis (Old City of Jerusalem and its Walls). Po 2003 m. gruodžio mėnesį įvykusio didžiulio žemės drebėjimo 2004 m. į sąrašą buvo įrašytas Šilko kelią menantis šiandieniniame Irane įsikūręs Bam‘as ir jo kultūrinis kraštovaizdis (Bam and its Cultural Landscape), tačiau po sėkmingų pastangų išsaugoti vietovę, ji 2013 m. išbraukta iš Pasaulio paveldo pavojuje sąrašo ir sugrąžinta į Pasaulio paveldo sąrašą. 

2006 m. į Pasaulio paveldo pavojuje sąrašą įrašyti Serbijos Kosovo viduramžių paminklai (Medieval Monuments in Kosovo) ir Drezdeno Elbės slėnis (Dresden Elbe Valley) Vokietijoje. 30-osios sesijos, vykusios Vilniuje 2006 m., metu Pasaulio paveldo komitetas buvo įspėjęs Vokietiją, jog Drezdeno Elbės slėnio kraštovaizdį gali tekti išbraukti iš Pasaulio paveldo sąrašo, jei bus sudarkyta išskirtinė visuotinė šios vietovės vertė. Matydamas, kad Vokietijos Vyriausybė nesiėmė veiksmų, draudžiančių tilto per Elbės upę šalia Drezdeno statybą, 2009 m. vykusioje 33-oje sesijoje Pasaulio paveldo komitetas išbraukė Drezdeno Elbės slėnį iš Pasaulio paveldo sąrašo.

2007 m. Pasaulio paveldo komitetas 31-ojoje sesijoje į Pasaulio paveldo pavojuje sąrašą įrašė tris vietoves: Ekvadorui priklausančias Galapagų salas (Ecuador Galapagos, 2010 m. sugrąžintos į Pasaulio paveldo sąrašą), Senegale esantį Niokolo-Kobos nacionalinį parką (Niokolo-Koba National Park) ir Samaros archeologinį miestą (Samarra Archaeological City) Irake. Ekvadorui priklausančios Galapagų salos – tai 19 salų Ramiajame vandenyne, nutolusių nuo Pietų Amerikos apie 1000 km. Į Pasaulio paveldo sąrašą šios salos buvo įrašytos dar 1978 m. kaip gyvasis evoliucijos muziejus.

Senegale esantis Niokolo-Kobos nacionalinis parkas yra įsikūręs ant Gambijos upės krantų. Į Pasaulio paveldo sąrašą šis parkas įrašytas 1981 m., jo miškai ir savanos priglaudžia turtingąją fauną – antilopes, šimpanzes, liūtus, leopardus ir dramblių kaimenes, paukščius, roplius ir amfibijas, tačiau didelę grėsmę kelia brakonieriai ir ketinimai Gambijos upėje statyti užtvanką, pristabdysiančią potvynių grėsmę, tačiau tuo pat metu sunaikinsiančią laukinės gamtos gyvavimo sąlygas.

Šiandieninio Irako archeologiniame Samaros mieste gausu Abasidų šventyklos liekanų. 2007 m. šis istorinis miestas pateko iškart į Pasaulio paveldo sąrašą ir į Pavojuje esančio pasaulio paveldo sąrašą. Abasidų šventyklą labai suniokojo 2006 m. ir 2007 m. vykę kariniai veiksmai: sugriautas šventyklos auksinis kupolas ir Ali al-Hadi šventykla bei sunaikini du Al-Askari šventyklos 36 metrų aukščio minaretai. 

2009 m. Pasaulio paveldo komitetas Pasaulio paveldo pavojuje sąrašą nusprendė papildyti Belizo Barjerinio rifo rezervatu (Belize Barrier Reef Reserve System), Kolumbijos Los Katios nacionaliniu parku (Los Katios National Park), Gruzijos Mcchetos istorinių paminklų vietove (Historical Monuments of Mtskheta).

2010 m. Pasaulio paveldo komitetas į Pasaulio paveldo pavojuje sąrašą įrašė Gruzijos Bagrati katedrą ir Gelati vienuolyną (Bagrati Cathedral and Gelati Monastery), Madagaskaro Atsinanana drėgnuosius atogrąžų miškus (Rainforests of the Atsinanana) ir Jungtinių Amerikos Valstijų Everglades nacionalinį parką (Everglades National Park).

2011 m. į Pasaulio paveldo pavojuje sąrašą buvo įrašytas Hondūro Río Plátano biosferos rezervatas (Río Plátano Biosphere Reserve) ir Indonezijos Sumatros tropinių miškų paveldas (Tropical Rainforest Heritage of Sumatra).

Pripažindamas pagerėjusią pasaulio kulūros ir gamtos paveldo objektų ir vietovių išsaugojimo būklę, Pasaulio paveldo komitetas iš Pasaulio paveldo pavojuje sąrašo jas grąžina į  Pasaulio paveldo sąrašą. 2006 m. Vilniuje vykusioje Pasaulio paveldo komiteto 30-ojoje sesijoje tai atsitiko su Benino Abomėjaus karališkaisiais rūmais (Royal Palaces of Abomey), Nepale esančiu Katmandu slėniu (Kathmandu Valley), JAV Evergleido nacionaliniu parku (Everglades National Park) ir Hondūre esančių Río Plátano biosferos rezervatu (Río Plátano Biosphere Reserve). Deja, pastarios dvi vietovės vėl (2010–2011 m.) sugrąžintos į Pasaulio paveldo pavojuje sąrašą.

Nuo 2003 m. šiame sąraše buvusi Azerbaidžano vietovė – siena apjuostas Baku senamiestis su Širvanšacho rūmais ir Mergelių bokštu (Walled City of Baku with the Shirvanshah's Palace and Maiden Tower) – 2009 m. vykusioje 33-ojoje Pasaulio paveldo komiteto sesijoje, įvertinus Azerbaidžano vyriausybės veiksmus siekiant išsaugoti vietovę, buvo grąžinta į Pasaulio paveldo sąrašą.

Atnaujinta 2016-07-27